Strona główna » RODZAJE SKÓR

RODZAJE SKÓR

Podstawą odpowiedniego dopasowania środków konserwujących i preparatów do renowacji skór jest ich właściwa identyfikacja. Różna jakość skór na rynku, różny sposób garbowania, wyprawiania i wykończenia nie ułatwia zdefiniowania rodzaju tego wyjątkowego materiału przeciętnemu użytkownikowi .Sprawę dodatkowo komplikuje stosowane przez poszczególne firmy różne nazewnictwo poszczególnych rodzajów skór.

Mając powyższe na uwadze należy pamiętać:

 
ZAWSZE PRZED WŁAŚCIWYM ZASTOSOWANIEM KAŻDEGO ŚRODKA DO SKÓR NALEŻY PRZEPROWADZIĆ PRÓBĘ NA NIEWIDOCZNYM SKRAWKU.
JEŻELI EFEKT BĘDZIE WŁAŚCIWY MOŻNA PRZYSTĄPIĆ DO DALSZYCH CZYNNOŚCI.
 
Poniżej zamieszczamy podstawowe informacje pomocne we właściwej identyfikacji rodzaju skóry.
 
RODZAJE SKÓR:

A) Skóry syntetyczne (sztuczne, eco-skóry, skóry ekologiczne, imitacja skóry)

B) Skóry naturalne (skóry pozyskiwane ze zwierząt, poddane garbowaniu i wykończeniu w celu zwiększenia ich trwałości i walorów estetycznych)

Jak odróżnić skórę naturalną od skóry syntetycznej?
1) Wewnętrzna strona skóry:
- skóra naturalna gładka od spodu (od wewnętrznej strony) posiada charakterystyczną "włoskowatą" strukturę  meszku kojarzącą się ze skórą zamszową - włóknista i matowa
- skóra sztuczna od spodu z reguły podklejona jest materiałem tekstylnym

2) Zapach skóry:
- skóra naturalna posiada charakterystyczny naturalny zapach własny (mniej lub bardziej wyczuwalny w zależności od sposobu garbowania i wykończenia)
- skóra sztuczna nie wydziela charakterystycznej woni lub pachnie materiałami syntetycznymi

3) Chwyt skóry:
- skóra naturalna posiada "miękki chwyt" - w stosunku do skór sztucznych jest miękka, bardziej elastyczna i delikatna
- skóra sztuczna posiada "twardy chwyt" - w stosunku do skór naturalnych jest twarda i sztywna

OBUWIE - RODZAJE SKÓR:

1. SKÓRY LICOWE (licowane, gładkie):

Skóry licowa
to odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry o gładkiej strukturze. Licowanie skóry wykonuje się w celu podniesienia walorów estetycznych powierzchni. Ponadto skóry licowane są bardziej odporne na zabrudzenia i wilgoć. Licowanie polega na obróbce mechanicznej i pokryciu skóry odpowiednimi woskami (ewentualni innymi substancjami) w celu uzyskania porządanej struktury i właściwości.

  • Skóry licowe bydlęce (najczęściej stosowane)
  • Skóry licowe cielęce, z jagniąt, koźląt ... (skóry delikatne)
  • Skóry cordovan

Skóra Cordovan to specjalnie wyprawiona skóra z tylnej części grzbietów końskich. Nejlepsze skóry Cordovan wyprawiane są w USA, Japonii oraz Hiszpanii (skomplikowany proces garbowania) . Wyjątkowo trwała, elastyczna oraz bardzo odporna na działanie wilgoci. Skóra Cordovan z wiekiem pięknie się starzeje nabierając z czasem uroku. Ze względu na właściwości skóra doskonale nadająca się na luksusowe obuwie jesienno-zimowe.

2. SKÓRY SZORSTKIE:

  • Skóry zamszowe (zamsz, welur, skóra welurowa, suede)
  • Skóry nubukowe (nubuck, nubuk)

Często mylone ze sobą skóry zamszowe i nubukowe.

Zamsz jest odpowiednio obrobioną odwrotną częścią skóry (spód skóry - mizdra). Charakteryzuje się strukturą "meszku" o zdecydowanie dłuższym włosiu niż w przypadku nubuku (widoczne pojedyncze włókna).

Nubuck jest delikatnie przeszlifowaną wierzchnią częścią skóry (sposób wykończenia lica). Efekt delikatnego aksamitnego meszku (krótkie włosie).
Zarówno zamsz, jak i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą, są delikatne, miłe i przyjemne w dotyku. Są jednak bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia i wilgoć - dlatego wymagają częstego czyszczenia i konserwacji.

Charakterystyczne, iż po przeciągnięciu po skórach szorstkich palcem pozostanie na niej jasna bądź ciemna smuga - podobny efekt obserwujemy przy odkurzaniu dywanu (wynika to ze zmiany kierunku ułożenia włosia). Skóry szorstkie ciemnieją w kontakcie z wilgocią. Nie należy dopuścić do przemoczenia butów zamszowych i nubukowych. Ich impregnacja może wiązać się z przyciemnieniem skóry.
Bywa, iż producent obuwia nubuck pokrył woskiem, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie materiału (tak wykończony nubuck przypomina skóry licowe).

Skóry zamszowe i nubukowe ze względu na delikatną strukturę trzeba traktować w sposób szczególny. Wielu zachwyconych nowymi zamszowymi butami klientów rozczarowuje się w trakcie eksploatacji butów. Aby uniknąć rozczarowania wystarczy systematyczna i świadoma pielęgnacja tych wyjątkowych skór. Do skór zamszowych i nubukowych nie należy używać past i kremów stosowanych do skór gładkich, licowych.

4. SKÓRY LAKIEROWANE (lakierki, patent leather)
5. SKÓRY EGZOTYCZNE, SKÓRY Z GADÓW (z jaszczurki, z węży, z krokodyli, z płaszczki, rekina ...)
6. SKÓRY SYNTETYCZNE (ekologiczne, eco-skóry)

 

OBUWIE - SKÓRZANE PODESZWY:

Skóry PodeszwoweWspólną cechą charakterystyczną dla niemal wszystkich ręcznie szytych butów są skórzane spody. Można rzec, że nie ma eleganckiego obuwia na innych spodach niż skórzane. Poza walorami estetycznymi za tym materiałem przemawiają walory użytkowe. Najważniejszy to przepuszczalność powietrza. Uznaje sie, że około 30% "oddychania" butów odbywa się przez podeszwy. Jeśli spody butów będą zamiast ze skóry zrobione z tworzywa sztucznego, uczucie zmęczenia nóg będzie odczuwalne wyraźnie wcześniej. Następna cecha wpływająca na komfort butów to zdolność skóry do wchłaniania wilgoci. W ciągu kilkunastu godzin aktywności stopy dorosłego człowieka mogą oddać nawet przeszło 100 mililitrów wody. Jedynie naturalna skóra jest wstanie wchłonąć taką dawkę wilgoci. Kolejną zaletą spodów skórzanych jest możliwość łączenia ich z wierzchnią częścią buta nie przy pomocy agresywnej chemii jaką jest klej, lecz przez zszywanie. Taką metodą otrzymujemy produkt daleko bardziej ekologiczny i neutralny, czyli obojętny dla organizmu. Szyte podeszwy ze skóry można też znacznie częściej i solidniej reperować bez obawy o utratę ich walorów użytkowych i estetycznych.

Najlepszą skórą na spody ekskluzywnego obuwia jest krupon bydlęcy, tzn. gruba skóra z części grzbietowej . Po specjalnym procesie garbowania skóra ta jest ścisła, elastyczna i odporna na ścieranie. W pracowni JK używane są krupony krajowe, austriackie, włoskie i najsłynniejsze niemieckie, pochodzące z wiekowej garbarni RENDENBACH - http://www.lederfabrik-rendenbach.de/ "

źródło:
http://www.kielman.pl


Skórzane podeszwy w pierwszej kolejności zostały wyparte przez gumę i syntetyki w przemyśle obuwniczym. Proces wyparcia naturalnych skór przez syntetyki trwa nadal (syntetyczne cholewki) ze szkodą dla wartości użytkowej obuwia, komfortu i zdrowia samych użytkowników. Wysokiej klasy obuwie poza ochroną stopy przed wilgocią, temperaturą, uszkodzeniami mechanicznymi ..., powinno dostosowywać się do fizjologicznych czynności stopy - generowanie ciepła, wydzielanie potu, dobowa zmiana wymiarów stopy. Zadowolony z zakupu klient nie powinien odczuwać jakiegokolwiek dyskomfortu, nadmiernego ucisku, chłodu, gorąca, wilgoci ... Obuwie powinno dopasować się do anatomiczej specyfiki stopy indywidualnego użytkownika. To wszystko może zapewnić tylko wyjątkowy materiał posiadający mocną a zarazem skomplikowaną i delikatną strukturę oraz specyficzną budowę chemiczną - skóra naturalna. Jeżeli w procesie produkcji priorytetem będzie niska cena - skóra będzie zastępowana syntetykami. Jeżeli zaś priorytetem będą właściwości zdrowotne, higieniczne, fizjologiczne - skóra naturalna będzie niezastąpiona.

Człowiek wychodząc z domu w miarę upływu czasu wydziela coraz większą ilość ciepła i potu do wnętrza obuwia. Część wsiąka w skarpetkę, paruje ... temperatura i wilgotność wewnątrz rośnie. Część przenika przez cholewkę (skóra naturalna) i odparowuje. Część wsiąka w wyściółkę oraz podpodeszwę, gdzie zostaje czasowo zmagazynowana - jeżeli podeszwa wykonana jest z gumy, która stanowi skuteczną barierę dla odparowywania - wilgoci możemy pozbyć się dopiero po zdjęciu obuwia. Podeszwa skórzana dla zdrowia, higieny i optymalnego komfortu.

Pamiętać należy, że skóry podeszwowe to zupełnie innego rodzaju skóry, niż skóry miękkie, z których wykonane są cholewki. Skóry podeszwowe to skóry twarde garbowane i wykańczane w odmienny sposób niż skóry miękkie. Są zdecydowanie bardziej odporne na zużycie, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne niż skóry cholewkowe.

 

PODZIAŁ SKÓR NATURALNYCH - MEBLE I TAPICERKI SAMOCHODOWE:

Podział podstawowy:

1) SKÓRY ANILINOWE (skóry ciepłe, aniliny, skóry otwarte) - NAJBARDZIEJ EKSKLUZYWNE, DELIKATNE I MIĘKKIE W DOTYKU !

2) SKÓRY SEMI-ANILINOWE (skóry gładkie, skóry pigmentowane, skóry farbowane powierzchniowo) - NAJBARDZIEJ POPULARNE O SZEROKIM ZASTOSOWANIU !

3) SKÓRY TYPU NUBUCK (skóry zamszowe - zamsz, skóry nubukowe - nubuk, skóry welurowe, skóry szorstkie)

Podział uzupełniający:

4) SKÓRY DWUBARWNE (skóry antyczne, skóry przecierane, skóry wycierane, skóry typu chesterfield)

5) SKÓRY BUFFALO (skóry wołowe, skóry bawole)

6) SKÓRY PULL UP (skóry woskowane)

7) SKÓRY BYCAST (skóry z powłoką poliuretanową)


Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu